Loading Events

Zöldellő Majális

Időpont: május 01 / 2025 / 09:00 - 17:00
A Felföldi mezőváros tágas piacterén és árnyas ligeteiben megelevenedik a régi idők majálisainak hangulata, ahol a vidám forgatag, a hagyományos vásári portékák és a korabeli muzsika tölti meg élettel az utcákat.

Ismerd meg a mesterségeket, ahol a természetes alapanyagok és a környezettudatos technikák kapják a főszerepet. Próbáld ki, hogyan lehet újrahasznosítani vagy természetes anyagokból alkotni! Fedezd fel, hogyan élt fenntarthatóan a múlt, és hogyan inspirálhat bennünket ma is.

Skanzen Majális

I. ÉSZAK-MAGYORSZÁGI FALU

MÁJUSFA DÍSZÍTÉS reggeltől – májusfa felállítása 14:00 óra – Novaji lakóház (I-8)

A fát a legények éjszaka vágták ki az erdőn, és hajnalra állították fel a helyi szokásnak megfelelően minden lányos ház elé együttesen, vagy mindenki a maga szeretője háza elé. Sok helyütt csak a bíró és a pap háza, esetleg a templom előtt állítottak fel egyetlen magas májusfát, a lányos házak udvarán kisebb fa díszelgett. A májusfákat szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, teli üveg borral, stb. díszítették föl, mielőtt a földbe beásták, vagy a kapufélfára, kútágasra felszögezték volna.

JÁTÉKHELYSZÍN – ügyességi játékok: kakasozás, pittyezés, gúzskarika-dobálás – Imolai istálló előtt, Nemesradnóti lakóház (I-9)

FŰSZER-TOTÓ – Perkupai lakóház (I-9)

SZÍNPADI PROGRAMOK – Perkupai lakóház csűrje (I-10)

  1. 11:00  Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack – Katinka kertje c. mese a Zanotta Art Egyesület előadásában
  2. 13:00  Kérdezd a kertészt! – kerekasztal beszélgetés dr. Kertész-Sipos Andrea tájépítésszel, Hazai Attila főkertésszel, Dukay Igor természetvédelmi mérnökkel és Jakab Jutka biokertésszel. Moderátor: dr. Németh Szandra
  3. 14:30  Kerekes Band koncertje

KERTVARÁZS – Erdőhorváti lakóház (I-11)

Ismerd meg a ma is használható régi praktikákat! palántázás bemutató 11:00-15:00 óráig

PEREC KÓSTOLÁS – Erdőhorváti lakóház (I-11)

CSALÁDI REJTVÉNYFEJTÉSFedezd fel a múlt rejtett zugait: négy évtized, négy világ! – Cselédlakások (I-19)

MÁJUSKOSÁR – Cselédlakások (I-9)

A két világháború között terjedt el a májuskosár küldésének szokása. Észak-Magyarországon azok a lányok kapták, akiknél közel volt a kézfogó, vagy már jegyben jártak. Cserepes virágot (hortenzia, muskátli) és vágott virágot (rózsa) is szokás volt bele rakni, jellemzően szalagokkal díszítették a kosarat. De köttethettek bele kendőt, édességet, sőt gyűrűt is ajándékként. Az esti májusfaállításkor, vagy május elsején délután szokták átadni. Tették ablakba, kapuba, májusfára; adása és fogadása településenként eltérő volt.

KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK – Magtár (I-20)

  1. Vesszőkosárka készítése
  2. Nyaklánckészítés nyírfakorongból
  3. Szélforgó készítése

II. FELFÖLDI MEZŐVÁROS

Kézműves sokadalom és vásár – Felföldi mezőváros tere (II)

  1. natúr kozmetikum, szappan, textil- és horgolt játék, gyöngy- és üvegékszer, fajáték, mandala, édesség, füstölt áru, sajt, chili szószok, aszalványok, őrlemények, savanyúságok

KERTEK VILÁGA – tematikus séta 10:30 órakor, találkozási pont a Felföldi mezőváros tájegység bejáratánál (II)

SZERELEM AZ IDŐ TÜKRÉBEN – tematikus túra 13:00 órakor, találkozási pont a Felföldi mezőváros tájegység bejáratánál (II)

JÁTÉKHELYSZÍN

  1. Játszd ÚJra! – újrahasznosított játékok kertje: palack teke, csutkavár építés, üveg hangszer, építő-és sorjátékok – Hejcei lakóház udvara (II-3)
  2. ÖkoVilág játéksarok: öko-kvíz, tudtad-e? – Mádi dézsmaház (II-5)

KÉZMŰVES FOGLALKOZÁSOK – Mádi kereskedőház (II-8)

  1. Papírkosár fonás
  2. Virágkoszorú készítés

KIS KERTEK, NAGY SZEREPBEN – A változás nálad kezdődik! – a Pomázi Ökokör kihelyezett programja – Gyöngyösi polgárház (II-9)

KOSARAS KÖRHINTA – Magtárral szembeni füves terület

TINTALÓ CIRKUSZ meseelőadás 10:30/11:30/14:00/15:00/16:00 órakor Magtárral szembeni füves terület

XI. ERDÉLY

JÓ RUHÁBAN JÁRNI, KELNI! Beöltöző (XI-8)

Különleges lehetőséget biztosítunk, hogy XX. század eleji viseletekbe öltözve fedezhessék fel a múzeumot és részesévé váljanak az erdélyi kisváros forgatagának.

PÁRVÁLASZTÓ JÁTÉK Ismerd meg a szász népszokásokat két fiatal történetén keresztül! – Szászújfalusi porta (XI-13)

GOMBÓCFŐZÉS, SZERELMI JÓSLÁS – 11:00/12:30/14:00/15:30 órakor – Balavásári lakóház (XI-18)

Az eladósorban lévő lányok különböző praktikát alkalmaztak a szerelmi jóslásokhoz, párválasztáshoz, házasságkerítéshez. Az egyik ilyen, amikor minden egyes gombócba egy-egy fiúnevet rejtettek, ezek kifőzésekor az elsőként feljövő gombóc árulta el a leendő férj nevét.

Forrás: Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum