Események betöltése

Sanctum

Időpont: június 13 / 2025 / 18:00 - 19:30
Időpont: 2025. június 13., péntek
Helyszín: Karnevál Kávéház és Gasztrobár, 2000, Szentendre, Fő tér 20.

VENDÉGEK:
Buhály József festőművész
Mirtse Zsuzsa író, költő, szerkesztő
Dóczy Péter színművész, rendező
Házigazda: Juhász Anna irodalmár

Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni az alkotomuveszet@petofiugynokseg.hu címen lehet.

SANCTUM – A sanctum jelentése saját szoba, szentély. A Szentendréről induló, mára országos népszerűségre szert tevő, a Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében megvalósuló összművészeti programsorozatban Juhász Anna Prima -díjas irodalmár, és meghívott művész vendégei arra keresik a választ, hogy miképp reagál egymásra a kép, a hang és a szó, és miként ihletik meg jelen korunk történései és a természet átalakulása a kortárs alkotókat. Van létjogosultsága a sanctumnak művész vendégeink életében? Működik az alkotáshoz kapcsolva? Van rá szükség? És vajon mit rejt a titkok kapuja a trialógus vendégeinél?

A beszélgetés során ezúton is a művészet olyan megrendítő pillanatait keressük, ami révén közelebb kerülhetünk saját magunkhoz, és ha ez egyáltalán lehetséges, néhány pillanatra a világ megértéséhez is. A program a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Szentendrei Régi Művésztelep szervezésében valósul meg.

BUHÁLY JÓZSEF a Dési Huber Körben és a Tokaji Művésztelepen kezdett alkotni. A budapesti Képzőművészeti Főiskolán Szentiványi Lajos és Kokas Ignác tanítványa volt. 1977 és 1978 között ösztöndíjjal Moszkvában, ahol a Szurikov Művészeti Akadémián folytatta tanulmányait. 1980-ban három évig Derkovits-ösztöndíjat kapott. 1986-ban elnyerte a Szegedi Nyári Tárlat díját, 1987-ben pedig Reichelsheim város ösztöndíját. 1979 óta Szentendrén él és alkot. Számos nemzetközi csoportos kiállításon szerepelt, 1981-ben pedig Szentendrén rendezett egyéni tárlatot. Munkái megtalálhatók a Magyar Nemzeti Galériában is.

MIRTSE ZSUZSA versei, esszéi, novellái, publicisztikai anyagai hazai és határon túli irodalmi lapokban, magazinokban (Magyar Napló, Hitel, Kortárs, Bárka, Irodalmi Jelen, SzegediLap, Búvópatak, PoLíSz, Napút, Képmás, Holdkatlan, Folyó, Irodalomismeret, Sikoly), antológiákban kapnak helyet, szerkesztőként számos könyvet, albumot gondozott és gondoz. Jelenleg a Digitális Irodalmi Akadémia ösztöndíjakért felelős referense, a Magyar Napló irodalmi folyóirat kritikarovatának szerkesztője.

DÓCZY PÉTER 1988 óta járja Európát és a Kárpát-medencét különböző meghívásoknak eleget téve. Színész, akit ugyanakkor nagyon érdekel a film, az önálló komplex művészeti produkciók létrehozása és a fényképezés. Az elmúlt években a magyar kulturális intézetek meghívására több európai országban láthatták az érdeklődők Pilinszky „Meditáció” és a Szilágyi Domokos kényszerleszállásai” című produkciókat, amit a közönség angol és német nyelven is élvezhetett. Főleg olyan egyedi alkotások megvalósítását tartja fontosnak, melyek személyiségéhez illenek, unikális szellemi termékek, és a magyar kultúra fémjelzői lehetnek a világban.

Forrás: Szentendrei Régi Művésztelep